Gyerekkel nyaralni buli, legalábbis akkor, ha tudod, hogy mire kell előtte felkészülnöd, mert így minimálisra csökkented a nem várt kellemetlen meglepetések esélyét. Ne gondolj semmi ördöngösségre: a lenti 29 egyszerű tipp segítségével olyan csekklistát kapsz a kezedbe, amire minden anyuka és apuka vágyik.
… mert az élményekben gazdag nyaralás nem szabad, hogy az üdülőhelyi válságstábokról és a vészelhárításról szóljon.
- Leégett a gyerek a napon, és nem hoztunk naptejet…
- Feltörte a cipő a pici lábát, most mi legyen?
- Pokol az utazás kicsikkel, mit csináljunk legközelebb, hogy elviselhető legyen?
A nyugodt kikapcsolódáshoz csak annyi kell, hogy már az utazás előtt tudd, mire készülhetsz, így rutinos szülőként várhatod a vakáció kalandjait.
Ne is húzzuk tovább az időt, jöjjön a 29 elemes csekklista a (nagy)családos nyaraláshoz.
A kezdeti izgalmak: készülődés, csomagolás
Az első kérdés az, hogy hova érdemes elutazni?
Szerencsére ebben egy sor weboldal segít, hiszen az Utazz Itthon és a külföldi desztinációkat összegyűjtő Wimdu is alkalmas arra, hogy kilistázd a családbarát szálláshelyeket.
A helyszín gyerekbarát legyen, ahol van gyerekágy, etetőszék és pelenkázó a szobában (függően a pici életkorától), valamint ahol igényelhetsz (akár ingyenes) gyerekfelügyeletet is. Nézd meg, hogy van-e játszószoba vagy játszótér, illetve gyerekmedence a szálláshelyen. Minél több a program és a programlehetőség, annál nagyobb az esélye annak, hogy a kicsi(k) nem fog(nak) nyűgösen viselkedni.
3 éves kor alatt ezek a pluszok segíthetnek még:
- speciális ételek babáknak
- animátorok
- bébiőr telefon
- fürdető kád
- pancsoló
Rutinos utazók tudják, hogy a drágább szállókban általában 10-12 éves korig ingyenes az elhelyezés, ami azért is fontos, mert gyerekkel utazni közel sem ugyanolyan, mint amikor fiatalként hátizsákkal jártad a világot. A kényelem fontos szempont, hogy a nyaralás valóban pihenés legyen, és még véletlenül se hisztiparti.
Gyakori kérdés: jó ötlet-e társasággal utazni? A családi kikapcsolódás életre szóló élmény, ezért jól gondold meg, hogy kivel mentek, és legfőképp azt, hogy szükségetek van-e társaságra (és mások problémáira, hiszen ezekből van elég saját). Ne felejtsd el viszont a mellette szóló érveket sem: ha a szülők mellett a gyerekek is jól kijönnek egymással, akkor kifejezetten szuper, ha ők a felnőttek nélkül is el tudják foglalni magukat. Olyan szállást válassz ilyenkor, ahol nagy tér áll rendelkezésre szaladgálni, játszani, murizni.
Következő kérdés: hova menjetek?
Ne feledd, a tengerpart mindig izgalmas hely, a legjobb pedig a homokos és lassan mélyülő strandrész, ahol el lehet engedi a gyerkőcöket, és ahol jól érezheti magát minden fiatal korosztály.
Fontos tudni, első rész: olyan helyet válasszatok, ahová nem tart sokáig eljutni, mert nem buli, ha az utazásra megy el a legtöbb idő.
Fontos tudni, második rész: a gyerekeknek nem az az érdekes, ami a szülőknek, és nem attól lesz izgalmas egy nyaralás, hogy végigrohanja a család a nevezetességeket. A kicsik kevesebbel is beérik, ha hagyják nekik felfedezni a világot. 10 éves kor alatt felejtsd el a városnézést, viszont jöhet a tengerpart vagy az erdőt keresztül szelő patak felfedezése.
Készülj fel az úti célodból: ha például Horvátországba mentek, itt egy hasznos cikk. Délnyugati szomszédunknál a tengeri állatok és medúzák csípése, valamint a csipkézett part rejt magában veszélyeket, de ne csak ezeket vedd számításba.
Készülj fel arra is, hogy milyenek az út és az úti cél higiéniás viszonya (útikönyvek és blogok alapján könnyedén tájékozódhatsz), vannak-e speciális igények (például vinned kell-e magaddal ásványvizet itthonról), illetve járj utána, hol van a legközelebbi ügyeletes orvos és gyógyszertár a szálláshelyhez képest.
Ha szükséges, gondoskodj a védőoltásokról.
Sokan azt javasolják, hogy az utazás előtt igényelj európai egészségbiztosítási kártyát, amely igazolja, hogy az Európai Unióban a magyar egészségbiztosítás terhére igénybe vehetsz orvosilag szükséges szolgáltatásokat.
De…
A szóban forgó kártyával csak az állami vagy az állammal szerződésben álló szolgáltatóktól vehetsz igénybe (sürgősségi) ellátást. Ha nem szeretnél álomnyaralásból rémálmot, akkor inkább speciális utasbiztosítást érdemes kötnöd, mert
- a bakkártyához tartozó utasbiztosítás általában nem terjed ki a családtagokra és gyakran nem – vagy csak alacsony összeghatárig – téríti a különféle kiadásokat
- a közhiedelemmel ellentétben nem drága
- gyorsan megköthető online
- a baj pedig nemcsak a hosszabb, hanem a rövidebb kiruccanások során is megtörténhet
Ha autóval megy a család, akkor figyelj az autós asszisztencia szolgáltatásokra is; ez mindig legyen a csomag része.
Írd össze előre, hogy mit kell becsomagolnod. Ne az utazás előtt dönts erről, hanem legyen nálad egy jegyzetfüzet, és már napokkal vagy hetekkel korábban kezdj el jegyzetelni. Nem a csomagolás pillanatában fognak eszedbe jutni a fontosabb tételek, ezt valószínűleg mindenki átélte már.
Vinned kell:
- sebtapaszt és gézlapot (ha megsérül a gyerek); érdemes folyékony sebtapasszal készülni, mert az vízálló réteget képez a seben, tehát bátran strandolhat a család szeme fénye
- orrszívó a kisebbeknek, orrcsepp és torokfertőtlenítő a nagyobbaknak
- antihisztamin (általános allergiás reakció esetére, például medúzacsípés vagy csaláncsípés) vagy speciális allergiás készítmény (ha valakinek allergiája van)
- egyéb gyógyszerek (fájdalomcsillapító, lázcsillapító, széntabletta, probiotikum), ha szükséges, akkor az utazási kellemetlenségeket csillapító készítmények (Daedalon)
- védőöltözet (sapka vagy kalap leégés ellen, strandszandál)
- nedves törlőkendő, kézfertőtlenítő, papír zsebkendő (alapvető higiéniás eszközök); leégés elleni készítmények
- naptej és játékok a strandra, például búvárszemüveg, matrac (a jól szórakozó gyerek az ideális útitárs)
- a kedvenc alvótárgyak se maradjanak otthon
Emellett legyenek nálatok (ha kell):
- orvosi papírok
- személyi okmányok
- utasbiztosításhoz kapcsolódó SOS telefonszám
- magyar konzulátus elérhetősége
- kényelmes ruhák (cipő, papucs, szellős ruha)
- sok-sok folyadék
Mit ne csomagolj? Nos, sokan viccesen megjegyzik, hogy filmet pendrive-on, laptopot, magazint, könyvet nem érdemes, mert úgyse lesz rá időd, hogy olvasgass vagy filmeket nézz. Vagy fáradtan az ágyba dőlsz, vagy el leszel foglalva a kicsikkel (és talán a látnivalókkal), tehát ezek csak foglalják a helyet, és egy plusz indok, amiért idegeskedhetsz („Hol a laptopom, hova csomagoltad el, drágám?”).
Nem szükséges külön fényképezőgépet sem vinni, hiszen a legtöbb okostelefon már profi képeket készít, így egy eszközzel kevesebb miatt kell aggódnod. Ha persze te hobbifotós vagy, akkor tekintsd tárgytalannak, amit írtunk.
Utazás előtt mindig konzultálj gyerekorvossal, aki egy sor egyéb trükköt és tippet mondhat még (a gyereket ismerve).