7 tanács veszélyes hétvégékre

Ne rohanj!

baleset_hosszuhetvege

Nagyon egyszerűek és rövidek is lehetnénk ebben a cikkben: a hosszú hétvégéken mindenki nagyon vigyázzon magára. Mert a hétvége hiába hosszú, ha már az első napján az árokban kötünk ki.

2018-ban brutálisan sok hosszú hétvégét hoz össze a naptár. Már eddig is volt öt, és még lesz négy. Melyek?

Ezek:

  • Augusztus 20. hétfőre esik, ez háromnapos hétvége.
  • Október 23. kedd, október 22-én, hétfőn nem kell dolgozni (helyette előtte 13-án), ez így 4 napos hétvége.
  • November 1. mindenszentek napja csütörtök, a péntek is szabad persze, ledolgozni majd november 10-én kell, így 4 napos a hétvége.
  • És persze a karácsony: december 25. és 26, keddre és szerdára esik, 24-én nem kell dolgozni. (Helyette 1-jén.). 5 nap egyben.
blog-body-wellness

Idilli stockfotó egy wellness-ező családról. Valami ilyen kép lebeg a szemünk előtt, amikor a hosszú hétvége kifejezést halljuk.

A magyar a hosszú hétvégén örvend és már egész héten alig dolgozik (vagy a következőn), tudat alatt már akkor pihen, amikor még semmi oka sincs rá. (Cserébe a ledolgozandó napokat senki sem veszi komolyan.) Valószínűleg ez is jelentkezik akkor, amikor a hétvégi kiruccanás során figyelmetlenek vagyunk.

Csak az egyik legutóbbi hétvége adatai.

„2018. április 27 és május 1. között 266 személysérüléses közúti balesetet okoztak hazánk közútjain, és sajnálatos módon nagyon sokan, összesen 13-an vesztették életüket a balesetekben. A baleseteken belül 11 végződött halálos kimenetellel, 76 súlyos sérüléssel, 179 pedig könnyű sérüléssel.A balesetben meghaltak száma igen magas volt, ugyanis 13-an szenvedtek olyan sérüléseket, melyek az emberi élettel össze nem egyeztethetők (összehasonlításképpen: tavaly azonos időszakban 4 fő, 2013 azonos napjain pedig 5 fő halt meg közútjainkon).” Nem mi fogalmazunk ilyen szikáran, a szöveg az ORFK-tól való.

Mit lehet csinálni?

Alább összeszedtünk 7 jó tanácsot, hogy ne legyen fekete egyik hosszú hétvégétek sem. (És persze a tanácsok a sima hétvégékre, sőt a hétköznapokra is igazak.)

1. Maradj otthon

Ha el akarod kerülni a közlekedési baleseteket, a legjobb, ha otthon maradsz. A négy fal között is egy csomó jó dolgot lehet csinálni. Olvasni, tévézni, társasozni, de ha döglesztő meleg van kint, akkor ne csodálkozz rajta, ha ezért a tanácsunkért délután 2-kor a még melegebb pokolba kívánsz majd minket.

A viccet félretéve: nem kell feltétlenül azonnal üdülni menni, ha négy egymás melletti szabadnapot látunk, egy csomó értelmes dolgot lehet a lakóhelyünkön is csinálni, és ezzel együtt például felfedezni a biztonságos tömegközlekedést, már ugyanis a metrók se lángolnak.

És persze most mondhatjátok, hogy a háztartásban történik a legtöbb baleset, de azok azért nem a legeslegszörnyűbbek.

2. Ne indulj el túl korán!

Egy hosszú hétvégén mindenki nagyon siet. Ezerszer kimutatták már, mennyit nyerünk egy izmosabb gyorshajtással (alig valamit), de sokan úgy akarnak időt nyerni, hogy már hajnalban kelnek és ébresztik a családot is. Igaz, hogy a legtöbb hotelben 2 előtt át se lehet venni a szobát, de legalább ott vagyunk. A reggeli sietés nem csak csúcsforgalmat okoz (mások is korán keltek), de bizony álmosak is vagyunk, a kialvatlanság pedig sosem kedvezett a baleseti statisztikáknak. Szóval nem kell korán indulni.

blog-body-almos

Az autóvezetés igen álmosító is lehet, pláne, ha hajnalban keltünk, feleslegesen.

3. Így autózz a sztrádán!

Sőt, érdemes megnézni, mikor várható a legnagyobb forgalom, az M7-esen 10-zel araszolva még senki sem szenvedett halálos balesetet. Jó, ezt sem teljesen komolyan írtuk, arra viszont nincs hasznos tanácsunk, hogyan érdemes a magyar kétsávos autópályán vezetni. A külsőbe óhatatlanul beragadsz és sosem tudsz 130-cal menni, a belsőben pedig, ha 130-cal mész is, mindig le fognak tolni. Nagy forgalom esetén még az is biztonságosabb lehet, ha nem a sztrádát választjuk. Három sávos autópályán ne a középsőben haladjunk, mert bár látszólag komfortos, a lehető legveszélyesebb mutatvány. Ha három sáv van, külsőben haladj, és csak akkor menj eggyel beljebb, ha előznöd kell. Azoknak, akik meg folyamatosan középen nyomják, nyugodtan integess, hogy húzódjanak ki.

Ha az M6-osra visz az utad, akkor sok kávét igyál, a pálya ugyanis az esetek többségében annyira üres, hogy nagyon egyszerű bealudni az unalomtól. Az is jó, ha valaki folyamatosan beszél hozzád.

4. Állj meg pihenni!

Mert az annyira jó, de annyira. És tényleg használ. Egy benzinkutas üdítő vagy kávé lehet, hogy drágább, mint a diszkontban előző nap vásárolt ájsztea, de a kutak bisztróinál kevés fílingesebb dolog van a világon. Azt persze ne engedd a gyereknek, hogy itt szerezze be a legújabb plüsst vagy kisautót, de egy csoki bőven beleférhet.

5. Kösd be magad, tartsd a követési távolságot, ne menj gyorsan, ne telefonozz!

Bizony.

Ez a sok plakát az út szélén nem csak azért van, hogy az olyan biztosítók, mint mi is, valami frappáns hirdetést ki tudjanak tenni, hanem, mert ezek valóban fontos dolgok.

Higgyétek el, azokban az országokban, ahol szabályosan közlekednek a népek (még Németországban is, ahol sok helyen bármennyivel lehet menni a pályán), kevesebb a baleset és kevesebb a halál is.

blog-body-reklam

Zseniális vezetés közbeni mobilozás elleni hirdetés. Tényleg ne fészbúkozz vezetés közben.

6. Ellenőriztesd a kocsit!

Ezt nem nagyon szoktuk megtenni. Miért is nem? Mert feleslegesnek gondoljuk. „Hú, az plusz kiadás a hotelhez képest!” Igen. De még mindig kevesebb, mint egy esetleges kórházi kezelés költsége, hogy sötétebb képet itt a cikk vége felé már ne is fessünk. És igen, ismerjük a sztorikat a nyaralás előtt ellenőrizetett autóról, amely már Budapest határában feladta a szolgálatot, de ez a kivétel.

7. Köss balesetbiztosítást!

Ami persze megmenteni nem fog, de valódi segítséget jelent a bajban. Pláne, ha te mindent megtettél, és valaki más hibájából történik a baleset. Mert persze ez is mindig így van.

Úgyhogy ha zseniális univerzális ötletünk nincs is, a lenti linkre mindenképp kattints!