9 jó tanács, mielőtt lakásbiztosítást kötnél

Nagyon nem mindegy

lakas_9dolog_kotes

Egy átlagos lakásbiztosítás éves díja 30 ezer forint körül alakult 2017-ben, ami nem sok ahhoz képest, hogy az otthon a legtöbbünk számára egy élet munkáját jelenti. Mégsem mindegy, hogy milyen termékre adjuk ki ezt az összeget, mert az egyes lakásbiztosítások között óriásiak a különbségek.

Korábbi cikkünkben azt mutattuk be, hogy az akváriumtól kezdve a meteorzáporon át a sírkőig rengeteg mindent fedezhet egy lakásbiztosítás. Ez a cikk pedig főként azoknak szól, akik épp most keresnek megfelelő védelmet az otthonuk számára.

  • Mire figyelj, ha társasházban laksz,
  • és mire, ha családi házban?
  • Hogyan csökkentheted a biztosításod díját?

Most ezekre is fény derül!

1. Tudd meg, milyen környéken laksz!

Mielőtt biztosítást kötnél az otthonodra, járj utána, hogy az milyen – esetleg a szokásostól eltérő – kockázatoknak van kitéve! Ebben bátran számíts a biztosítóra is, amely a korábbi statisztikák révén simán meg tudja mondani például, hogy:

  • milyen balesetek, főbb káresemények szoktak történni,
  • jellemzőek-e a vízkárok, például egy medréből kilépő patak vagy az utcán hömpölygő víz okán,
  • milyen bűncselekményeket szoktak elkövetni arrafelé.
blog-body-home

Egy lakásbiztosítás kötése felelősségteljes dolog, ezért alaposan járj utána, hogy milyen lehetőségeid vannak!

2. Társasházban a közös képviselőre…

Ha társasházban élsz és biztosítást kötnél az otthonodra, az egyik legfontosabb kérdés, aminek először utána kell járnod a közös képviselőnél, hogy a háznak van-e közös biztosítása, és ha van, az milyen károkra fizet – na és persze mennyit.

  • Lehetséges, hogy a ház biztosítása kiterjed a te lakásodra is, így az is elegendő lehet, ha csupán a személyes értékeid és bútorok anyagi védelméről gondoskodsz egy, az ingóságokra köthető biztosítással.
  • De ugyanígy előfordulhat az is, hogy a ház csak a közös helyiségekre, a külső falakra és a tetőre, illetve a falban futó vezetékekre kötött biztosítást – ebben az esetben pedig szélesebb körű védelemre lesz szükséged.

3. … családi házban pedig a házon kívülre is gondolj!

Ha pedig családi házban laksz, akkor a biztosításod nemcsak az otthonod falain belül, de azokon kívül, a kertben és az udvaron is érvényes lehet.

Ezért azt érdemes átgondolnod, hogy

  • szükséged van-e olyan csomagra, amely téríti például a kerti bútorokban vagy
  • a kültéri medencében keletkező kárt,
  • de akár még a saját fogyasztásra termesztett növények, a kerti dísznövények vagy
  • a házi állatok elpusztulása esetén is fizet.
  • Családi házaknál gyakori, hogy egy csőtörés miatt a kültéri csap elárasztja a kertet, így máris jelentős anyagi kár keletkezik, de az sem ritka, hogy
  • a vandálok megrongálják a kaputelefont vagy összefirkálják a ház falát. Ezeket szintén térítheti a biztosítás.

4. Ahány ház, annyi biztosítás – tisztázd, mire nem fizet!

Ahogy látod tehát, a lakásbiztosítások a tűzeseteken, a beázáson vagy az időjárás által okozott károkon – túl rengeteg más (gyakran nagyon nem hétköznapi) kárra is fizethetnek.

Ez utóbbi csak attól függ, hogy milyen egyedi csomagot raksz össze a különféle kiegészítő biztosításokból az igényeid, a lakásod adottságai és az anyagi lehetőségeid alapján. Ha a létező összes ilyen kiegészítőt felsorolnánk, még holnapután is ezt a cikket olvasnád – aminek persze mi azért nagyon örülnénk –, de hogy ne húzzuk az idődet, csak néhány, népszerű elemet mutatunk be most ezek közül:

  • Üvegfelületek kívül, belül
    Legyen szó ajtóról vagy ablakról, üvegfalú teraszról vagy téli kertről, ezek törése vagy repedése esetén a biztosítód fizeti a javítás vagy a csere árát. De akár még a kerámialapos tűzhely üveglapját is, ha ezt szeretnéd. Azaz gyakorlatilag mindent, ami üveg.
  • Rablás, betöréses lopás
    Ha hívatlan vendégek áldozatául esel, a biztosító nemcsak az ellopott ingóságok értékét fizetheti, hanem akár a zárcsere, a dokumentumok – például az útlevelek – pótlásának költségeit, de a rongálási károkat is, sőt, akár még az eltűnt bankkártya vagy a készpénz miatt is adhat neked kártérítést.
  • Zöld csomag
    A nap- vagy szélenergiával, valamint geotermikus energiával működő épületek különleges védelmet igényelnek: a zöld csomag tartalmazza a napkollektor, a szélenergiai berendezés és geotermikus fűtési berendezések biztosítását is, azaz milliós védelmet jelent neked.
  • Szeretteid védelme
    Bár lakásbiztosításról beszélünk, ez nemcsak az otthonod és a vagyontárgyaid, értékeid védi, hanem azokat is, akik a legfontosabbak a számodra: a szeretteidet. A biztosítás például a tömegközlekedési eszközön vagy a kerékpározás közben történő, vagy az igen gyakorinak számító háztartási balesetek kapcsán gondoskodik kártérítésről.

Fontos, hogy mielőtt megkötöd a biztosítást, kérdezz rá, hogy az milyen károkra nem fizet majd! Erre jobb előre felkészülni, ha szükséges – például kiegészítő biztosításokkal – és persze így később rengeteg csalódástól és idegeskedéstől kíméled meg magad!

5. A nagy titok: így csökkentsd a lakásbiztosításod díját!

Ezek után már nyilván téged is izgat: hogyan úszhatod meg minél kevesebből a lakásod biztosítását? Szerencsére vannak erre különféle trükkök, már soroljuk is ezeket!

  • Amikor lakásbiztosítást kötsz, dönthetsz úgy, hogy bevállalsz egy bizonyos mértékű önrészt. Azaz – ahogyan a Casco esetében is – a biztosító csak a nagyobb károkat fizeti ki majd neked, például azokat, amelyek 100 ezer forint felett vannak. Így viszont akár 15-45 százalékot is spórolhatsz a biztosítás díjából.
  • A másik megoldás, hogy nem egy hónapra előre fizeted ki a díjat, hanem hosszabb időre, mondjuk 3, 6 vagy 12 hónapra. Nyilván minél több hónapot egyenlítesz ki egy összegben előre, annál nagyobb a kedvezmény mértéke is: így akár 10 százalékkal is jobban járhatsz.
  • És van egy harmadik trükk is, ami igen gyakori: ha annál a biztosítónál kötsz szerződést, amelyiknek már amúgy is ügyfele vagy (például náluk van a köteleződ), akkor általában ez is ér valamekkora kedvezményt, nálunk például 5 százalékot. Ahogyan az is, ha a díjat úgynevezett csoportos beszedési megbízással utalod át.

6. Fizess mindig időben…

Ha már az utalásnál tartunk, akkor érdemes szót ejtenünk még egy fontos részletről. Ha te is azok közé tartozol, akik minden sárga csekket időben befizetnek, akkor ezt a részt nyugodtan ugord át, ha viszont nem, akkor alaposan olvasd el!

Ahhoz, hogy kár esetén a biztosítód fizessen, a biztosítási díjakat mindig időben be kell fizetned – de legkésőbb egy türelmi időszakon belül, ami általában a számla lejárta után még 30 nap! Erre mindig figyelj, mert ha baj történik, ez feltétele a kártérítés kifizetésének!

blog-body-lakas

Otthon, édes otthon

7. …és ugyanezt várd el a biztosítódtól is!

Persze a határidők nemcsak rád vonatkoznak, de a biztosítódra is: nem árt, ha tudod, hogy van olyan biztosító, amelyik garanciát vállal arra, hogy bizonyos időn – általában 3-10 munkanapon – belül kártérítést utal neked, feltéve persze, hogy minden ehhez szükséges papírt elküldtél, és jogos a kár.

Ha mégsem kapod meg időben a kártérítést, akár több tízezer forint is ütheti pluszban a markod!

8. Ha már megkötötted: egy év múlva nézd át újra!

Gondolnád, hogy egy lakásbiztosítás „minősége” is lejár egyszer? Jó, nyilván nem lesz szaga, meg nem is barnul meg, csupán elavul. Például azért,

  • mert veszel egy új műszaki cikket,
  • egy drágább ülőgarnitúrát,
  • esetleg felújítod vagy korszerűsíted a lakásod, ami így máris többet ér, mint amikor a biztosítást megkötötted rá.

Pont ezért érdemes évente átgondolnod, hogy mennyivel nőtt az otthonod – és benne az összes ingóságod, például az ékszereid – értéke, és ha kell, módosítod a biztosítást - nemcsak mi mondjuk ezt, hanem a Magyar Biztosítók Szövetsége is.

9. A legfontosabb: a védelem bárhol, bármikor elérhető!

A különféle online kalkulátorok által már könnyen megtalálod a legjobb lakásbiztosítást!

Ha pedig baj történik, ne késlekedj hívni a biztosítód, vagy online bejelenteni a kárt!

A kisebb, de azonnali beavatkozást igénylő problémák – például egy csőtörés, egy dugulás vagy egy zárcsere – esetén pedig gondolj az asszisztencia szolgáltatásra!

A lényeg, hogy a védelem és a segítség bárhonnan, bármikor elérhető. Nálunk akár itt és most is!