Utazás Ausztriába? A legjobb dolgok egyike. De a sógorokhoz történő átruccanásról sok magyarnak még manapság is csak a havas lankák és a síelés jut eszébe. Pedig bőven van ott látnivaló tavasztól az őszi időszakig is, ezért mi most elkalauzolunk titeket a legszebb desztinációkhoz. Kalandra fel!
Közel van és megfizethető, ezért nem véletlen, hogy a magyar síelők mintegy fele Ausztriát választja, és hogy összességében is majd 1,8 millió vendégéjszakát töltünk nyugati szomszédunknál. Csak két (tavalyi) statisztika arról, hogy milyen fontosak honfitársaink az osztrák turisztikai ágazat számára:
Nem semmi! A mintegy öt hónapig tartó síszezonban cirka 260-265 ezer, összesen pedig 534 ezer magyar választja a sógorokat, vagyis átlagosan (!)
Persze tökéletlen számítás, hiszen egy síszezon az egyik esztendőről átível a másikra, míg a turizmussal kapcsolatos adatok többi részét egy adott év alapján összesítik. Ettől függetlenül kiolvashatunk valamit az adatokból, leginkább azt, hogy a téli időszak (például a karácsonyi vásár) és a havas szórakozás jobban vonzza a magyart Ausztriával kapcsolatban, sőt, egyes oldalakon masszív 65-35 százalékos megoszlásról is írnak. Hogy miért? Talán a beidegződések miatt, amelyek azt mondatják velünk, hogy Ausztria télen az igazi, és hogy Bécsbe is csak a karácsonyi vásár okán érdemes ellátogatni. Ahogy Magyarország sem csupán a termálfürdőktől vonzó, úgy Ausztria is több látványosságot és kikapcsolódást ígér, mint amit a sípályákon kaphatunk. Már csak egy kicsit kell kibírni, hogy elmondjuk, ez mit is jelent pontosan.
Zárójelben: most kacsintottunk, de hosszas töprengés után úgy döntöttünk, hogy ilyen komoly témához nem illik az emoji.
A 140 millió vendégéjszaka és a bő 44 millió vendég is világosan megmutatja, hogy Ausztriának milyen fontos a turizmus. Gondoljunk csak bele: egy fő átlagosan 1700 eurós árbevételt generál, és a világ turizmusában Ausztria Top 15-ös tényező, illetve egy alig 9 milliós országként ostromolja a tízes lista tagjait.
A magyar vendégekből az elmúlt évtized során mind több és több választotta Ausztriát, és a statisztikák szerint folyamatosan emelkedik a vendégéjszakák száma is.
Egy magyar átlagban bő 3,3 éjszakát tölt a szomszédban, de ne feledjük, hogy a statisztikán ront a karácsonyi vásári időszak, amit több százezer külföldi látogat meg, köztük rengeteg magyar.
A téli turizmus Ausztriában a síelés mellett a bécsi karácsonyi vásárra épül, bár a havas lankák természetesen sokkal népszerűbbek.
Annyira evidens az egész, hogy erről vagy sokat írunk, vagy épp ellenkezőleg: a lehető leggyorsabban lerendezzük ezt a témát. Főleg, hogy érintőlegesen már szóltunk róla. Az ráadásul komolyabb szakmai tapasztalat nélkül is megállapítható, hogy a hidegebb hónapok a szomszédban inkább a síszezonról szólnak. A téli turizmus a vendégéjszakát felét kiteszi, és az Osztrák Statisztikai Hivatalnak már a mostani szezonról is vannak adatai, például Alsó-Ausztriával kapcsolatban:
Nincs is vita ezzel kapcsolatban: amikor leesik a hó, az osztrák sípályákat nagyon nehéz megverni, ráadásul a magasabban fekvő gleccsereken egész évben mehet a síbanzáj. De mi van akkor, ha a legtöbb helyen kezdetét veszi az olvadás, és virágba borulnak a rétek?
A hóvakságot megunó utazónak jó hírünk van: Ausztria nyáron a legsokszínűbb, és ezt nem (csak) mi mondjuk. Az alpesi lankák tavasztól kizöldülnek, és a túrázás szerelmesei veszik át a stafétabotot a síelőktől. Persze a hangulatos kisvárosok és sörfőzdéik, vagy a bécsi kávéházak és a nagyobb települések szerelmeseinek sincs okuk aggódni, hiszen számtalan kikapcsolódási lehetőség közül választhatnak. Nagyon kutakodni sem kell, mert olyan sok érdekes úti célba botlunk, hogy egy idő után.
Érdemes számolni az előnyökkel is:
És hogy hova érdemes ellátogatni tavasszal vagy nyáron? Nem volt nehéz dolgunk összeszedni tíz pazar opciót (az egyértelmű választásnak tűnő Bécs nélkül).
Nem nehéz beleszeretni egy ilyen tájba: Ausztria nyáron is legalább olyan izgalmas, mint télen. Sőt…
… ami értelemszerűen szubjektív, de hát oda se neki, mi imádjuk ezeket a helyeket:
Kimaradt, de nem maradhat le a madárles a Fertő-tó környékén, a stájerországi biciklitúra vagy a barangolás Klagenfurtba.
Nyugodtan mondjuk tehát ki: Ausztriában nyaralni felelős döntés és kiváló befektetés, mert a csodaszép környezetben egyszerű feltölteni a lemerült szervezetet.