Mennyibe kerül Magyarországon egy temetés?

Megsúgjuk: sokba

penz_mennyi_temetes

Egy szerettünk vagy hozzátartozónk elvesztése borzasztó tragédia. Az ember pedig ki sem tudja heverni ezt a megrázkódtatást, és máris szembesül azzal, hogy a végső nyugalomra helyezés költségei több százezres vagy akár milliósnál is nagyobb tételt jelenthetnek. Ilyen kiadásra pedig nem mindenki készül fel előre.

Van egy szép, mégis búskomor magyar mondás, amely szerint „vén fa alatt jó nyugodni”. Talán ezért gondolunk meghitt mosollyal arra, hogy ez ma már nem csupán egy szójárás, hanem lehetőség is egyúttal. Létezik ugyanis egy ökofalu, amit elsősorban a csodálatos fekvésű arborétumáról ismerünk, és ami messze földön híres gyönyörű fenyőiről, tiszafáiról és cédrusairól.

A Tatához tartozó Agostyán a Bocsájtó-völgy ölelésében terül el, ahol hosszú órákig csodálhatjuk a lombosok kavalkádját és a tavak lágyan fodrozódó víztükrét. Nehéz elképzelni ennél méltóságteljesebb környéket az első kegyeleti erdőnek, ahol az elhunyt hamvait biológiai úton beomló urnába helyezve ültetik el a kiválasztott erdei fa gyökérzónájába.

Az élet maga, a végső harmónia

A fák az élettel egyenlők, a végső nyugalom itt valóban az örök körforgást szimbolizálja, és ez a szertartás megtestesíti azt, amire oly sokan vágynak: a nyugalmat és a harmóniát.

Az emlékerdőben 99 évre válthatunk ki rendelkezési jogot, és ezért 50 ezer forintot kell fizetnünk, amihez hozzájön még a facsemete ára és a temetkezési szolgáltatás alapdíja (majd’ 40 ezer forint). Ezeken a költségeken felül a hamvasztással és a hamvasztáshoz tartozó ügyintézési díjjal kell még számolni, plusz bármi egyébbel, amire szükségünk lehet (például búcsúbeszéd, szertartás és kihangosítás).

Jól látszik, hogy még ez a békés, a többihez képest egyszerűbbnek tűnő megoldás is súlyos összegekbe kerülhet azoknak, akik elhunyt szeretteik vagy hozzátartozóik végtisztességéről gondoskodnak. De mi a helyzet akkor, ha a hagyományos módszerek mellett szeretnénk maradni?

Végakarat szerint…

A temetkezési törvény egyértelműen fogalmaz: amennyiben az nem jelent aránytalanul magas terhet, úgy az elhunytat végakarata szerint kell örök nyugalomra helyezni. A magas sírhelyárak miatt viszont egyre többen döntenek úgy, hogy a hagyományos forma helyett inkább a hamvasztást választják, de azt csak kevesen tudják, hogy ezt szigorú előírások szabályozzák. A hamvakat tartalmazó urnát ugyanis nemcsak az urnatemetőben helyezhetjük el, de ha szeretnénk, akár magunkkal is vihetjük. Csakhogy temetkezési emlékhelyen kívüli elhelyezés esetén nemcsak beleegyezést (az összes hozzátartozótól) és engedélyt kell kérni, de a temettetőnek emlékhelyet is kell állítania a kegyeletgyakorlás biztosítására.2017-től az urnát (90 napnál tovább) nem tarthatjuk otthon, és a temetkezési irodában sem érdemes „véletlenül” otthagyni a hamvakat. A temetési hely megváltása (minimum)

  • urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,
  • urnasírbolt esetén 20 év,
  • koporsós betemetés esetén 25 év,
  • sírbolt esetén 60 év,

és mindegyiknél van lehetőség a meghosszabbításra a lejáratot követően. Ha valaki nem váltja ki újra a sírhelyet, akkor a temetési helyet kiürítik és bizonyos idő után újra értékesítik.

blog-body-union-napnyugta1

A temetésért és a temetkezési hely megváltásáért súlyos összegeket kell fizetni.

Egy szomorú nap költségei

A méltó tisztesség megadásának sajnos ára van, és erre jó, ha előre készülünk. Budapesten a hagyományos temetés kerül drágábba, vidéken pedig a hamvasztás; ennek az az oka, hogy a fővárosban több krematórium üzemel, sírhelyből viszont mind kevesebb és kevesebb áll rendelkezésre. A gyászolók (és az önrendelkező elhunytak) többsége ezért Budapesten a hamvasztás mellett dönt, valamint népszerű a dunai hajós búcsúztatás is.

Az idősek többsége is egyre inkább a hamvasztást támogatja, mert nemcsak a drágább temetés költségeitől, hanem a sírhely későbbi újraváltásától is szeretnék megkímélni a hozzátartozóikat.

Hogy mire érdemes készülnünk költségek terén?

Hagyományos, tehát koporsós temetés esetén a fővárosban a 750 ezer forintot is elérhetik a költségek, de vidéken is számolni kell a százezres tételekkel. Amiért mindenképp fizetni kell, az

  • az elhunyt temetőbe szállítása
  • a sírmegváltás és egyéb temetői díjak
  • a búcsúbeszéd (polgári vagy egyházi búcsúztatás)
  • a koporsó
  • és a fejfa (később sírkő)

Hamvasztásnál sem járunk feltétlenül jobban, mert bár a krematóriumi díjak nagyjából 60-70 ezer forintba kerülnek a fővárosban (vidéken ez lehet 100 ezer forint vagy annál több is), de a szórásos temetés (tehát a hamvak végső elhelyezése) még legalább ennyit elvihet a családi kasszából. Egy budapesti kápolnában 30 ezer forinttól, az Új Köztemetőben és az Óbudai temetőben cirka 90 ezer forinttól, a Fiumei úton 220 ezertől kezdődnek az árak (polgári vagy egyházi búcsúztatás nélkül), és a dunai hajós temetés esetén is legalább 150 ezer forinttal kell még kalkulálni. Olyan összegekről beszélünk tehát, amelyek kapcsán megéri előre gondolkodni és tervezni.

Hogyan gondoskodhatunk saját temetésünkről?

A ma embere igyekszik élete minden fontosabb pillanatára előre felkészülni, és nemcsak a boldog, hanem a szomorú eseményekre is figyel, legyen az betegség, baleset vagy káresemény. Ne tartsuk ördögtől valónak azt sem, ha az elmúlással járó következményeket is számba veszi valaki, és nemcsak az örökösödésre, hanem saját vagy szeretteinek végső nyugalomra helyezésére is gondol.

Nem véletlen, hogy az idősebb emberek közül sokan gondoskodnak a temetésük költségeiről, és mind többen és többen tesznek félre fizetésükből, nyugdíjukból. Sőt, az eggyel vagy kettővel fiatal generáció számára sem idegen már az, hogy biztosítsák saját „nyugalomukat”. Elsőre morbid dolognak hangzik, pedig a fenti összegek és az ijesztő kiadások azt mutatják, hogy ez inkább felelős döntés, semmint felesleges aggodalom.

A legegyszerűbb megoldásnak a párnában vagy a bankszámlán pihentetett forintok tűnnek, de nyugodt szívvel egyiket sem lehet ajánlani. A párna, legyen szó bármilyen minőségi huzatról is, mindig kockázatos megoldás, a bankszámla pedig sokszor a hagyaték része, így örökösödési illetéket kell fizetni az azon tárolt összegek után.

Egy sok százezerbe vagy akár milliós összegekbe kerül temetésről azonban egyszerűbben is gondoskodhatunk.

blog-body-union-napnyugta2

A párnában és/vagy bankszámlán tartott pénznél van jobb megoldás, és a temetés költségének terhe biztosítás fizetésével is levehető a hozzátartozók válláról.

Hallottál már a temetkezési biztosításról

A temetkezési célú életbiztosítás egy speciális kegyeleti megoldás, amivel bárki leveheti hozzátartozói vagy szerettei válláról a temetés későbbi anyagi terheit. Valós segítség a méltó végtisztesség elrendezésében, hiszen halálozáskor előre meghatározott díjat fizet egyösszegű kifizetéssel.

A biztosítás egyik legnagyobb előnye az, hogy egyszerű és kiszámítható: az esetek többségében nincs szükség előzetes orvosi vizsgálatra, és a szolgáltatás összegét már a szerződéskötéskor meghatározzuk, vagyis a havi díj fix és nem is változik.

A befizetés 50 éves kortól kezdhető (akár ilyen idős szülők nevére szólóan), és a biztosítást 80 éves korig lehet megkötni. 85 éves kortól pedig díjmentessé válik, vagyis a biztosító ettől kezdve havi díj befizetése nélkül is vállalja a szolgáltatás teljesítését halálozás esetén.

Sőt, ezek a kegyeleti megoldások súlyos, maradandó sérülést okozó baleset vagy közlekedési baleset után is segítséget nyújtanak az idősek számára, hiszen a biztosítás összege ekkor is kérvényezhető. Pontosan tudjuk, hogy ilyen esetben minden forintra szükség van, mert a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásnak komoly anyagi terhei lehetnek.

A biztosítás ráadásul illeték- és adómentes, mivel a szolgáltatás nem része a hagyatéki eljárásnak. Az örökösök tehát a teljes összeget ráfordíthatják a méltó végtisztesség megadására.

Miért lehet rá szükség?

Leginkább azért, mert kockázati életbiztosítás bizonyos kor felett már nem lehet kötni, és a legtöbb (hagyományos) megoldás nem nyújt elég biztonságot…

… a párnahuzat „törékeny” tároló, a bankszámla után sokszor adózniuk kell az örökösöknek, és sokáig célirányos biztosítási megoldás sem volt köthető. Ezt az űrt töltötte be a temetkezési biztosítás, amely a szüleikről gondoskodó gyermekek és az idősebbek igényeit igyekszik kielégíteni.

Méltóságteljes megoldás azoknak az időseknek, akik vagy a családjukat szeretnék megkímélni a temetési költségektől, vagy akik egyedülállóként nem számíthatnak a rokonaikra.

De gondoljuk csak végig, hogy mi történik, ha idős szüleink nevére kötjük, akiknek később bekövetkező halálozás esetén olyan egyösszegű anyagi segítséget kaphatunk, amit teljes egészében a temetésre fordíthatunk. A biztosítás ezért azoknak a szüleikről gondoskodó gyermekeknek is jól jöhet, akik nem szeretnék, ha a szomorú pillanatokban az anyagiak miatt kellene aggódniuk, de fontos számukra, hogy szüleik méltó végtisztességet kapjanak.

Saját kegyeleti biztosításunk, a Napnyugta megalkotásakor mi erre gondoltunk: olyan megoldást adni, ami megadja az időskori biztonságot és a tisztességes végső nyugalmat.

  • valós anyagi segítség
  • súlyos baleset esetén is segítség
  • havi fix összegű díj
  • 80 éves korig megköthető
  • 85 év után díjmentes
  • gyermekek is köthetik szülőknek