Keserű a gyógyszer, de kelendő
Azt mondják, hogy mind egy hatalmas (online) buborékban élünk, ahová csak az érdeklődésünknek és világképünknek megfelelő információ jut be, de ha valami, hát a gyógyszerreklámok biztosan áthatolnak mindenki szűrőjén. Ahogy felharsan az első hapci és már visszhangzik az első köhögés, úgy lepik el a tévécsatornákat az enyhülést kínáló medicinák.
Hogy mi a közös bennük? Az, hogy az embernek akkor is kedve támad vásárolni belőlük, ha őt épp elkerülte a nyavalya…
…aki pedig már javában szenved a tünetektől, az nem is gondolkodik, mielőtt leugrik a patikába. Miért?
Egy: senki nem akar beteg lenni, mert az kényelmetlen és gyengeséget sugároz, ezért minél hamarabb túl akarunk lenni a nehezén.
Kettő: rettegünk a táppénztől, mert akkor kevesebbet viszünk haza, sőt, még a munka elvesztésének réme is ott lebeg a szemünk előtt.
Ergó minél gyorsabban túl akarunk esni az egészen, és az is mindegy, hogy ezért milyen árat fizetünk. Persze, hogy egyszerűbb bekapni egy-két szem pirulát! És nincs ez másképp fájdalomcsillapítók és étrendkiegészítők esetén sem, miközben a helytelen életmód kiigazításával több jót tennénk magunknak.
Vény nélküli függőség?
Nem az a cél, hogy rosszul érezd magad, de sajnos ettől még tény: a kelleténél több gyógyszert szedünk. Mind többet költünk recept nélkül kapható gyógyszerekre, és miközben nem bízunk az egészségügyben, egyre több vizitet teszünk Dr. Google-nál.
Megfázás vagy egy bőrirritáció, netán fejfájás vagy gyengeség? Nem is kell ehhez orvos, amit tökéletesen mutat, hogy a magyar hezitálás nélkül mozdul a szezonális gyógyszerekre. Ősszel és tél végén (tavasz elején) például láz- és fájdalomcsillapítókra, köptetőkre, megfázás elleni szerekre.
Ha számokat szeretnél, mondunk neked számokat: a háztartások évente átlagosan 30 ezer forintot költenek patikaszerekre, és minő meglepetés, a legjobban a legtöbbet reklámozott gyógyszerek fogynak. És nem árt megkapaszkodni, amennyiben ezt eddig elmulasztottad, mert a hozzáértők szerint ennek a pénznek jelentős részét feleslegesen költjük el.
Miért?
Azért, mert egyre több vény nélküli gyógyszert veszünk, miközben azt se tudjuk, milyen és mennyi hatóanyag van az adott készítményben.
Nem érted az összefüggést? Lássuk a példát!
A nátha elleni gyógyszerek csodás világa
Az emberek többsége már a diagnózis felállításánál is hibát hibára halmoz, hiszen
- nem mindegy, milyen problémára milyen gyógyszert szed
- és hogy ugyanolyan hatóanyag esetén melyik márkát választja
Kezdjük az első ponttal! A megfázást és az influenzát vírus okozza, tehát ne lepődjünk meg, ha az orvos nem antibiotikummal kedveskedik nekünk recept formájában. Persze okozhatja (és súlyosbíthatja) a náthát bakteriális fertőzést, de az orvos azért orvos, hogy tudja, lássa a különbséget, és a problémának megfelelő megoldást írja fel.
A klasszikus megfázásos gyógyszerekből hatóanyag szempontjából alapvetően három plusz egy verziót különböztethetünk meg:
- paracetamol
- ibuprofen
- acetil-szalicilsav
- metamizol
Legtöbbször a paracetamol alapú készítményekkel találkozhatunk, amelyek láz, illetve enyhébb fájdalom csillapításakor segíthetnek. Az enyhe gyulladásgátló hatásról a hozzáadott fenilefrin gondoskodik, és a készítményeket gyakran egészítik ki aszkorbinsavval és koffeinnel, hogy javítsák a gyógyszer hatásait. Nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy mindegy, melyik márkát választod, mert a végeredmény ugyanaz, ha pedig túladagolod, akkor mindig a májkárosodás veszélyével nézel szembe.
A mellékhatásspektrum tekintetében erősebb ibuprofen nem pusztán fájdalom- és láz-, de gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, viszont csak filmtabletta formában érhető el, és szélesebb a köre annak, amikor nem alkalmazható.
Acetil-szlicilsav az alapja sok népszerű gyógyszernek, de ez a típus már valóban nem játék, hiszen vérzéssel járó betegségben szenvedőknél, illetve 16 éven aluliaknál nem javallott az alkalmazása. Hatékony, de avitt megoldás – mondhatnánk leegyszerűsítve.
A plusz egy kategóriába tartozik a metamizol(-nátrium), ami viszont egy időben vényköteles volt, ezért is vettük külön. Apró érdekesség: korábban az egyik rivális gyógyszergyártó kezdeményezte azt, hogy a vény nélkül kapható metamizol-tartalmú gyógyszerek státuszát vizsgálja felül a hatóság, és a hatóság meg is tette. Egészen 2019-ig tartott ez az állapot.