Ijesztő sérülések a pálya mellett és a tévé előtt

Veszélyben a szurkoló

baleset_veszelyben_aszurkolo

A sport és a szurkolás olyan, akár az élet: piszkosul jó móka, de ésszel kell csinálni. Azért is fontos ezt kihangsúlyozni, mert bár ez a cikk ijesztő sérüléseket szemléz, a mindennapok nem szólhatnak a folytonos aggódásról. Legfeljebb arról, hogy tényleg mindig észnél kell lenni!

… hiszen az esetek többségében az oda nem figyelés okozza a legnagyobb galibát!

Különösen aktuális ez most, hogy (2018.) június 14-én elkezdődött a 21. focivébé (avagy a FIFA World Cup), amelyen bár a magyar válogatott sajnos nem lehet ott, de ez nem jelenti azt, hogy mi, magyarok ne szurkolhatnánk a helyszínen vagy a tévékészülék előtt ülve.

Főleg, hogy még a legnagyobb patrióta is találhat magának kedvenc csapatot; a kombinatív játék szerelmesei a spanyoloknak, a védekező foci rajongói Izlandnak, a szomszédokat vagy a történelmi szövetségeseket szeretők pedig akár Szerbiának vagy Lengyelországnak is szoríthatnak. Ráadásul a számok szerelmesei is el tudnak mélyülni ilyenkor a jelen statisztikáiban és a múlt eseményeiben.

Tudtad például, hogy

  • az első vébét 1930-ban játszották
  • a legtöbbször a brazilok nyertek (5-ször)
  • a címvédő jelenleg Németország
  • Magyarország kétszer is szerepelt döntőben (1938, 1954), de egyszer sem tudott nyerni
  • a legtöbb játékos most a Premier League-ből érkezik (angol első osztály)
  • összesen 736 játékos van a 32 válogatott keretében
  • Oroszország a legnagyobb ország (földrajzilag!), ahol vébét rendeztek
  • a 2022-es rendező, Katar a legkisebb lesz
  • a 2026-os vébé pedig az első lesz, ahol 3 ország felel majd a lebonyolításért?

Az oroszok igyekeztek mindent beleadni, és a projekt teljes költsége bőven átlépte a 600 millió dollárt. A jegyárak 20 dollártól kezdődnek, de van példa 1000 dollárnál is drágább bilétákra (tehát dőzsölhetnek a jegyüzérek). A válogatottak pedig 11 város 12 stadionjában játszanak majd, és a meccseket Kalinyingrádtól Jekatyerinburgig rendezik. Óriási távolságokról beszélünk.

Most mégsem a focipályán történtek érdekelnek minket, hanem az a tény, hogy szurkolni néha igencsak fájdalmas dolog…

Az első sérülések

Mielőtt azt gondolnád, hogy a felfokozott szurkolói hangulat valami újkori hóbort (de legalábbis nem olyan idős), jusson eszedbe, hogy az egyik első jegyzett rendbontás focimeccs közben egy 1895-ös eset volt. A Woolwich Arsenal–Burton Wanderers meccsen (Angliában) egy néző mérgében annyira megverte a bírót, John Broodie-t, hogy az eszméletlenül terült el a földön. (Tegyük hozzá, hogy krikettben már korábban is történt hasonló, 1879-ben például az angol játékosokat agyabugyálták el Ausztráliában).

A Woolwich Arsenal így az első olyan focicsapat lett, amelynek pályáját szurkolói rendbontás miatt be kellett zárni; a tiltás 6 hétre szólt, és mielőtt azt hinnéd, hogy legfeljebb pár száz lézengőt érintett, szögezzük le: az érintett meccsen majd’ hétezren ültek a lelátón, hiába volt az idő csípős és hideg.

A szurkolás néha a legrosszabbat hozza ki az emberekből, ugyanakkor megsérülni nemcsak a focipályák mellett lehet. A mostani cikk ezért számba veszi azt, hogy mi történhet a gyanútlan nézővel, ha

  • ha meccsre jár
  • vagy ha a tévéképernyő előtt szurkol

Nem kell keresni a bajt ahhoz, hogy néha vicces, máskor fájdalmas következményei legyenek a szurkolásnak.

blog-body-focivb-szurkolok

Otthon vagy egy bárban; a lelátón vagy a metróban, sajnos mindegy: a szurkoló is megsérülhet egy óvatlan pillanatban.

Mire figyelj, ha élőben akarod látni a meccset?

Az a fránya labda

Szerencsére közel sem olyan gyakori a játék eszköze, tehát a focilabda által okozott sérülések száma, mint mondjuk a baseball esetében, ahol egy korábbi statisztika szerint az Egyesült Államok bajnokságában (MLB) évente 1750 nézőt ér inzultus a rossz helyre szálló labdák miatt.

Ettől függetlenül bőven van példa arra, hogy milyen kellemetlen, amikor egy rosszul eltalált lövés arcba kólint egy gyanútlan nézőt, sőt, ezekről videoválogatásokat is nézhetünk a YouTube-on, ha épp ilyen „mulatságra” vágyunk. A legviccesebb szituáció mégis egy rögbimeccsen történt, ahol a labda egy két korsó sörrel egyensúlyozó nézőt talált fejen; hasonló az idei vébén a Lengyelország–Szenegál találkozón történt.

Akit talált már el jó erősen meglőtt labda, az pontosan tudja, hogy nem gyerekjáték a dolog, főleg, ha az a fejre érkezik, hiszen a gyakran 150 km/h-ás sebességgel érkező suhintások súlyos sérüléseket, például agyrázkódást is okozhatnak.

Csak a miheztartás végett:

  • Ronny Heberson 211 km/h-s
  • Arjen Robben 190 km/h-s
  • Ronald Koeman 188 km/h-s
  • David Hirst 183 km/h-s
  • Roberto Carlos pedig 137 km/h-s sebességre is képes volt

Szerencsére a helyzet nem olyan rossz, mint a baseball vagy akár a hoki esetében, ahol a kemény és gyors labdák vagy korongok minden pillanatban életveszélyesek.

2. Az ellenfél szurkolói

Egyre ritkábban találkozunk olyan szurkolói rendbontással, ami súlyos sérülésekkel járna, de a meccs előtti vagy utáni felfokozott kedélyeket azért így sem sikerül minden esetben lehűteni.

Friss és szomorú hír, hogy egy Liverpool-szurkolót súlyosan megvert két Roma-szurkoló; a mérkőzés előtt, egy bár közelében. A két csapat korábbi meccsén is alaposan helyben hagyták a Vörösök egyik rajongóját, amikor az véletlenül az ellenfél szektorába tévedt és ott aztán látványosan meg is ünnepelte kedvenc csapata gólját.

Persze olyan is történt, hogy nem egy rivális szurkoló, hanem valamelyik futballista esett neki a nézőnek: a megyei III. osztályban az ominózus összetűzést az váltotta ki, hogy az érintett néző többször is bekiabált a játékosnak, aki egy idő után nem bírta a sértegetést, és összeverekedett a drukkerrel.

Az ilyen jellegű incidensek sajnos mindig benne vannak a levegőben, de a meccshangulat miatt nincs szívünk azt mondani, hogy aki teheti, maradjon otthon.

3. Az izgalom

Egy orvosi tanulmány már bebizonyította, hogy a meccsnézés nem okoz szívinfarktust, de ettől még előfordulhat, hogy egy-egy szenvedélyes (gyakran dohányzó és enni szerető) fociszurkoló a szívéhez kap a mérkőzés során.

Főleg, hogy ez a tevékenység azért mégiscsak „megterhelőbb”, mint egy párás nyári reggelen horgászni egy idilli tó partján. A legjobb, amit tehet az ember, az az, hogy egészségen él és igyekszik nem felkapni a vizet egy-egy kapufát eltaláló lövésen.

4. Tömegpánik

A Heysel- vagy a Hillsborough-tragédia a futballtörténelem legsötétebb óráinak egyike, hiszen a tömegpánik több tucatnyi szurkoló halálát okozta.

Az évtizedekkel ezelőtti események sajnos ma is előfordulhatnak, de tegyük hozzá, nem kell ehhez stadion (gyakran még focimeccs sem). A torinói San Carlo téren 2017 nyarán 20 ezer drukker figyelte a Juventus–Real Madrid meccs eseményeit, amikor a Real harmadik gólja után felrobbant egy pirotechnikai eszköz. Mivel többen azt hitték, hogy robbanás történt, tömeghisztéria alakult ki, és sok százan kezdtek el fejvesztve menekülni.

Több mint 1500-an sérültek meg a pánik során, a 38 éves Erika Pioletti pedig olyan súlyosan, hogy nem élte túl a szerencsétlenséget.

5. Piro, hanggránát, nem gyerekjáték

Oka van, hogy bizonyos pirotechnikai eszközök ki vannak tiltva a stadionokból; sajnos legutóbb épp egy magyar bajnoki meccsen láthattuk, hogy milyen veszélyesek lehetnek, és ehhez elég egy rossz pillanat, a helytelen kezelés vagy egy hibás termék.

Az NB1 2017-2018-as szezonjának 32. fordulójában ugyanis ijesztő sérülés történt az FTC–DVTK mérkőzésen. A Groupama Aréna B1-es szektorában az egyik szurkoló a 6 éves gyermeke kezébe adott egy hanggránátot, ami viszont véletlenül felrobbant. A kisgyereket kórházba kellett szállítani, és az ügy olyan komoly (sajtó)visszhangot kapott, hogy még a Fradi szurkolói csoportja is kiadott egy közleményt, amelyben felhívták a figyelmet arra, hogy a hanggránátok használata amúgy náluk tilos, és hogy ez egy magánakció volt.

Mire figyelj, ha nem élőben nézed meg a meccset?⁣

… hanem otthon vagy egy szórakozóhelyen.

blog-body-focivb

A szurkolás nem kontaktsport. Egy kis odafigyeléssel elkerülheted a kellemetlen pillanatokat, hogy csak a jó emlékek maradjanak.

6. Box kesztyű nélkül

Gyakori probléma egy túlizgult mérkőzés közben vagy után, hogy a rajongók kézsérüléseket szenvednek; elég csak arra gondolni, hogy ilyenkor a fal és a rivális szurkoló fogazata is hívogat, és abba hirtelen felindulásból szívesen beleütne az ember.

De ha javasolhatunk, akkor: ne tedd!

7. A dobálózás (ez nem kézilabda!)

Most nem arra gondolunk, hogy 2010-ben a Los Angeles Lakers szurkolói konkrétan megdobálták a rendőröket örömükben, hanem arra, hogy még a tévé előtt ülve is felkaphatod annyira a vizet, hogy aztán egy repülő söröskorsó legyen a vége. Egy bárban ráadásul hatványozódik ennek az esélye.

Ilyenkor pedig sem a korsó egyik, sem annak másik végén nem jó lenni; a következmények mindkét esetben fájdalmasak lehetnek.

8. Az elhamarkodott fogadás

Nem sérülés, de nem is leányálom egy tetoválás készítése. Éppen ezért az embernek jól meg kell gondolnia, hogy mit (bizonyos esetekben: kit) varrat fel a testére. Főleg, ha azt fogadásból kell tennie..

Ha ugyanis nem vigyázol, akkor úgy járhatsz, mint az a Broncos-szurkoló, aki egy haverjával arra fogadott, hogy ha Tim Tebow kezdőirányító lesz kedvenc csapatában, akkor magára tetováltatja a játékost. Elvégre aki beverekszi magát egy ilyen csapat kezdőjébe, ráadásul irányítóként, az előtt nagy jövő állhat…

Hogy ki az a Tim Tebow? Hát ez az… Bár az amerikaifoci-játékos hírnevet szerzett magának jellegzetes ünneplésével (amit aztán róla neveztek el, mégpedig tebowingnak), de az évek és az eredmények nem igazolták a vele kapcsolatos elvárásokat.

Mr. Tebow mindössze 3 évet húzott le az NFL-ben (ha a teljes szezonokat nézzük), ennek nagy részét csereként, a róla készült tetkó így nem csak fájdalmas, de értelmetlen emlék is. Arra persze jó figyelmeztetés és példa, hogy nem szabad elhamarkodott fogadásokat tenni a sporttal kapcsolatban.

6 fontos szabály…

… arra az esetre, ha a meccseket nem otthon és nem is helyszínen néznéd meg.

Ilyenkor nem árt, ha betartasz néhány szabályt, hogy a meccsnézés jó élményekkel (és ne fájó monoklival) érjen véget.

#1 Gondolkodj előre.⁣

Tedd fel magadnak a kérdést: melyik meccset és hol szeretnéd megnézni? Evidens, hogy a vébédöntő idejére megindul a harc a Jégkert és a szurkolói teraszok szabad helyeiért, ezért ha foglalni szeretnél, ne várj az utolsó pillanatig. Ahol pedig nincs lehetőség foglalni, oda érkezz minél hamarabb, mert a szabad helyekre licitálás és a zsúfolt helyszínen való lavírozás melegágya a konfliktusoknak.

#2 Ne légy a siránkozó fajta!

Mindenki veszíthet (még a világbajnok németek vagy a rekorder brazilok is), de a legvisszatetszőbb az, ha látványosan elégedetlenkedik az ember. Főleg, ha még hangot is ad ennek az elégedetlenkedésnek (mert szerinte rosszul fújt a bíró, csalt az ellenfél, lejtett a pálya). Ilyenkor aztán a másik csapat szurkolói, kiváltképp néhány sör és feles (plusz a győzelmi mámor) után örömmel veszik fel azt a bizonyos kesztyűt.

#3 Ne legyél túl hangos!⁣

A 2-es pont analógiájára: szép dolog a lelkesedés, de nem mindenki szurkol ugyanannak a csapatnak (és ugyanazzal a hevülettel), és bizony lesz, akinek nem fog tetszeni a viselkedésed.

#4 Tiszteld a másik csapat szurkolóit!

Tudjuk, hogy milyen nehéz dolog, elvégre „hogy lehet egy olyan (épp egy olyan!) csapatnak szorítani”, de a sportban ellenfelek vannak, nem ellenségek. A fair play nemcsak a pályán, hanem azon kívül; és nemcsak a sportolóktól, hanem a szurkolóktól is elvárás.

#5 A kijelző (tévé, vetítővászon) láthatósága szent és sérthetetlen

Ezért ne állj úgy, amitől mások nem látják a meccset, mert abból pillanatok alatt szóváltás alakulhat ki. Még csak gól sem kell hozzá, elég egy pezsgő helyzet.

#6 A felelős szurkoláshoz felelős alkoholfogyasztás társul.

A konfliktusok nagy része a túlzott alkoholfogyasztásból eredő önbizalomfröccsnek köszönhető. Utólag ezt szinte mindenki bánja, de az a legjobb, ha a megelőzésre törekszik az ember.

Jó estét, jó szurkolást!

Az ijesztő sérülések és a szóváltások/hőzöngések ellenére senkit nem szeretnénk lebeszélni arról, hogy egy jó hangulatú teraszon vagy bárban nézze végig valamelyik izgalmas mérkőzést. Ahogy egy nyaralásra sem vethet árnyékot egy-egy veszélyforrás (például holmi medúzacsípés), úgy a vébéváró hangulatot sem ronthatja el az állandó félelem.

Figyelj az önmérsékletre és törekedj a megértésre. Bár egy meccsen csak egy győztes lehet, de a jó hangulat miatt minden néző nyerhet.

És ha netán úgy gondolnád, hogy az ilyen váratlan helyzetekkel nem lehet mit kezdeni, akkor jusson eszedbe, hogy a balesetbiztosítást épp az ilyen fájdalmas pillanatokra találták ki.