Hova utazzak télen: 5 egzotikus úti cél

Irány a nyár!

utas_egzotikus_uticel

Legyünk őszinték! Kevés szebb dolog van annál, mint amikor decemberben elered a hóesés, és az ünnepi díszbe öltözött utcák fényében megcsillannak a lágy pelyhek. De bármilyen finom is a fahéj és a forralt bor illata, sokan vágyunk 1-2 hétnyi melegre és a lábunkat körbenyalogató óceánra.

Ha csak rövid időre is, de a legtöbben szeretnénk elmenekülni az ünnepek előtt vagy után a szomorú szürke télből, és vágyunk arra, hogy az örök nyár forró szele borzolja a hajunkat.

Persze egy egzotikus nyaralás nem olcsó mulatság, de ahogy világunk szűkül, és ahogy eltűnnek az ismeretlen foltok, úgy válik megfizethetőbbé egy olyan utazás, amely kiragad a hétköznapokból, és ismeretlen környezetbe, messzi országokba varázsol minket. Amely ablakot nyit a világra.

Képzeld csak el, hogy milyen érzés az egyik hideg téli hónapban felszállni a repülőre, és alig pár órával azután, hogy magad mögött hagytad a ködös-jeges Budapestet, leszállni ott, ahol már a reptéren is érzed a tenger sós illatát. Éppen ezért olvassátok el meleg szívvel a mi kedvenc úti céljainkat bemutató cikket, mert tippet adhatnak a ti terveitekhez is.

1. Karnyújtásnyira Afrikától: a Zöld-foki szigetek

Az Egyenlítőhöz közel, Afrika legnyugatibb partvidéke mellett található a Zöld-foki Köztársaság, a néhai portugál gyarmat, amelyet jó okkal hívnak az Atlanti-óceán gyöngyszemének. Az egzotikus szigeteken már-már szünet nélkül süt a nap, így az egész télen kiváló úti cél azoknak, akik szeretnék 30 fok körüli hőmérséklettel megfűszerezni a jeges decemberi vagy januári időszakot. Az éves nappali átlaghőmérséklet ritkán megy 24 fok alá, és a téli időszakban éjszaka sem kell számolni 19-20 foknál hidegebb idővel.

A kristálytiszta óceán úszásra, búvárkodásra és szörfözésre is alkalmas, ráadásul a smaragdzöldről azúrkékre váltó hullámokat még nem fedezték fel maguknak a turisták, így ha ezt a desztinációt választod, akkor kedvedre napozhatsz és ejtőzhetsz a fehér homokos standon, vízbe lógó pálmafák társaságában.

⁣Karácsonyi rohanás előtt vagy után tökéletes, ráadásul útközben (legyen az oda- vagy visszaút) Lisszabonban is megállhatunk, így többfajta élményt is keverhetünk. Ezt már csak azért is érdemes betervezni, mert Praiába, a szigetek fővárosába történő utazáskor legalább egyszer át kell szállnunk, hiszen közvetlen járat jelenleg nem érhető el.

⁣Az országban a portugál és a kreol a hivatalos nyelv, belépéskor pedig magyar állampolgárként 6 hónapig érvényes útlevéllel kell rendelkezni. A konzuli szolgálat szerint a közbiztonság az országban elfogadható, de a turizmusban is klasszikusnak számító bűntényekkel (például zsebtolvajlással) azért számolni kell.

A pénz mellett az okmányokra is érdemes odafigyelni, és erősen javallott, hogy a repülőtereken ne fogadjunk el ismeretlen személytől csomagot szállítás céljából. Valószínűleg mindenki látott már elég filmet, hogy tudja, ennek jó vége nem lehet.

blog-body-egzotikus-tenger

A Zöld-foki szigeteket még nem fedezték fel maguknak a turisták, így van esély arra, hogy érintetlen vidéken és partszakaszon pihenhetjük ki a fáradalmainkat.

2. Varázslatos India, páratlan Goa

Ha gyorsan mondani kéne egy izgalmas úti célt az ezerarcú Indiában, akkor a legtöbben valószínűleg Goára voksolnának, amely a félszigetország egyik legkedveltebb célpontja. Filmek, sorozatok, könyvek főszereplője, amit rengeteg turista keres fel nemcsak nyáron, de még inkább télen, hiszen így elkerülhető a csapadékos monszun, és belecsöppenhetünk számos egzotikus zenei fesztiválba.

Tökéletes választás nemcsak azoknak, akik először járnak Indiában, hanem azoknak is, akik már szinte kultúrsokkot kaptak a hindu nagyvárosokban sürögve. Goában könnyű ledobni magunkról a hétköznapok viseletét és felkapni egy kényelmes fürdőruhát, hogy a fárasztó és tömény városnézés helyett átadjuk magunkat a homokos tengerpart kényeztetésének. Ez itt, kérem szépen, India Ibizája, ahol télen sem távozik a 30-35 fokos meleg.

A legizgalmasabb, de egyúttal legkisebb India állam valóságos paradicsom, amit erdők borította hegyek karéja zár be, szinte teljesen a tengerpartra szorítva az ide utazókat. A páratlanul szép Goa paradicsomi miliővel vár minket: a homokos föveny békéjét az Arab-tenger hullámai simogatják, a napozókat és fürdőzőket pedig meredek, fáktól zöldellő sziklafal vigyázza. Keresni sem lehetne ennél jobb helyet egy kis napozáshoz és mártózáshoz.

Goa a konzuli szolgálat szerint nincs rajta

  • sem a nem javasolt utazási térségek,
  • sem a fokozott biztonsági kockázatot jelentő térségek listáján.

Az állam repülővel 15-20 óra alatt érhető el Magyarországról, megérkezve pedig többfajta szállás közül is választhatunk, így mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt. Figyeljünk viszont arra, hogy a beutazáshoz vízum szükséges.

3. Délkelet-Ázsia: Vietnám és Thaiföld

Még véletlenül sem vehető egy kalap alá a két ország, de rá kellett jönnünk, hogy ha külön akarnánk őket bemutatni, akkor ez a cikk talán sosem érne véget. Vietnám és Thaiföld sokszínű, varázslatos országok, ahol vérpezsdítő kalandokban lehet részünk.

Nemcsak a természeti adottságok miatt, hanem az eleven, nyüzsgő városok és a távoli, érintetlen természetbe csempészett üdülők láttán is. Az örökmozgó metropoliszok tökéletesen megférnek a hosszan kanyargó folyók, a zöldellő rizsföldek, az egzotikus erdők, a ködös hegységek és a homokos strandok társaságában; harmonikus egészet alkotnak.

A vietnámi turizmus idén rekordot döntött, ami nem véletlen: az Indokínai-félsziget keleti partjánál található országhoz egyetlen utazás nem elég, hiszen annyi élmény vár ránk. A fővárosban, Hanoiban kötelező program az óváros és az operaház, vidéken pedig az őserdők mélyén bújócskázó szentélyek és az azúrkék öblök.

Thaiföldön a turisták körében leginkább a főváros, Bangkok, valamint Pattaya, Phuket, Chiang Mai, Ko Phangan, Hua Kin és Ko Samui népszerű. Ezerarcú országról beszélünk, ahol az évezredes kultúrák összeforrtak a modern kor épületeivel és a 24 órában lüktető városok hangulatával. Ottjártunkban ki kell próbálni a thai street foodot (például egy isteni Tom Kha Kai-t vagy egy Gaeng Daenget), az elefántolást, a bangkoki csónaktúrát, valamint meg kell látogatni A part című filmből megismert Koh Phi Phi-t, sőt, még a Chiang Mai-ban található éjszakai bazárt és a királykobrák faluját (Ban Khok Sa-Nga).

A konzuli szolgálat szerint

  • Vietnám biztonságos, de vízumköteles úti cél,
  • míg Thaiföld esetében bizonyos déli térségek fokozott biztonsági kockázatot jelentenek, de az országba repülővel való érkezéskor 30 napig vízummentességet élvezünk.

4. A Karib-tenger ékszerdoboza: Dominika

Mielőtt rohannál jegyet foglalni, azért egy fontos dologra hadd hívjuk fel a figyelmedet: a Dominikai Köztársaságról van szó, és nem a Dominikai Közösségről. Karib-tenger, Karib-tenger, de amíg a spanyolajkú köztársaság Hispaniola szigetén fekszik, addig a kreol nyelvet beszélő közösség a Kis-Antillák szigetív tagja. Előbbi sok más mellett olyan világhírű filmekből lehet ismerős, mint a Halálos iramban 5. része vagy a Miami Vice, de itt forgatták az Apokalipszis most és a Jurassic Park filmeket is.

A szinte érintetlen ország igazi turistaparadicsom, ahol otthon érzik magukat a flamingók, a fehérhomokos tengerpartok és öblök, a türkizkék hullámok és az egzotikus, gazdag növényzet a megfáradt, hajlongó kókuszpálmákkal az élen. Kiváló úti cél romantikus (nászutas) elvonulásra vagy családi pihenésre, és az ember szabadon választhat a hegyekre, az óceánra vagy a mélyzöld parkokra néző szobák közül. Csalódni egyikben sem fog.

Dominika egyik legnagyobb előnye, hogy viszonylag gyorsan elérhető, bár ehhez Bécsben érdemes felszállni. Az igényesen kialakított szállodákban álomszerű a pihenés, rengeteg a helyi program pezsgő zenével és tánccal, és a halpiacokon isteni (ráadásul könnyű és egészséges) ételeket vehetünk.

A legjobb, ha a vendégszeretetéről híres országba télen utazunk, hiszen a nyár meleg, de csapadékos. A konzuli szolgálat szerint a Dominikai Köztársaság biztonságos, de a kisebb volumenű lopásokra és rablásokra azért oda kell figyelni. A beutazáshoz még 6 hónapig érvényes útlevélnek kell nálunk lenni, vízum nem szükséges.

blog-body-egzotikus-utazas

Vár a Karib-tenger, vár Dominika

5. Tűzforró sivatagok, pezsdítő partok: Egyesült Arab Emírségek

… és persze Dubaj, a „globális város”, amely turisztikai és nemzetközi üzleti központ lett az elmúlt évek során.

A kőolajban (és földgázban) gazdag országba rengeteg üzletember, ökoturista és kalandtúrázó érkezik, és a legtöbben Dubajt vagy Abu-Dhabit választják. Külön érdekesség, hogy az Emirátus szoros turisztikai kapcsolatot épített ki a szomszédos Ománnal, így – közösen – már nemcsak hosszabb itt-tartózkodásra tudják ösztönözni a turistákat, de olyan szolgáltatásokkal is megjelenhetnek, amelyek kiegészítik egymást.

Mindkét város híres arról, hogy a modern, 21. századi épületek mellett a helyiek őrzik a hagyományokat és büszkék a szokásaikra, de igazán Abu-Dhabi az ellentétek városa, hiszen a mai üvegpaloták „árnyékában” már a sivatag kezdődik, a metropolisz szélén pedig régi, széltornyokkal ellátott házak sorakoznak.

A legjobb hír az utazással kapcsolatban talán épp az, hogy Dubaj közvetlen összeköttetésben áll Budapesttel az Emirates által, így nincs szükség átszállásra, ha az ország felé vesszük az irányt. A meleg itt sem hiányzik télen, ezáltal a hideg hazai időjárást forrósággal és tengerparti ejtőzéssel pihenhetjük ki.

A konzuli szolgálat szerint az Egyesült Arab Emírségek biztonságos úti cél, de odautazáskor célszerű szem előtt tartani a helyi kultúrához kötött szokásokat. Kifogástalan, még 6 hónapig érvényes útlevélre van szükség, belépéskor viszont vízumot nem kérnek tőlünk.

Mire figyeljünk utazás előtt?

Gyűjtsünk be minél több információt a célországokról, és időben tájékozódjunk arról, hogy milyen betegségekkel kell számolni, illetve hogy mi ellen javasolt az oltás.

Természetesen kössünk utasbiztosítást, hiszen ilyen távoli utazáskor sem alszik az ördög.

De ami a legfontosabb: élvezzük ki kiruccanás minden pillanatát és pihenjük ki a fáradalmakat, hogy visszatértünk után újult erővel láthassunk neki a teendőknek.